Letos obeležujemo 100. obletnico rojstva Karla Destovnika Kajuha (1922–1944).
V poklon avtorju in njegovemu delu smo v Knjižnici Rogaška Slatina izpostavili nekaj njegovih del. Vabljeni k izposoji.
Pesnik, ki se je izražal pod številnimi psevdonimi, med njimi kot Karli, Jernej Puntar, Blaž Burjevestnik, Kajuhov Tonč in končno Kajuh, je bil rojen 13. decembra v Šoštanju leta 1922, mestu z največjo tovarno usnja na Balkanu, z obubožanim delavstvom, s premožnimi trgovci, revnimi kmeti in precej močno nemškutarsko manjšino. To okolje ga je kot rahločutneža navdalo z iskreno in nadčasovno človečnostjo.
»V njegovi poeziji zasledimo prepletanje lirike socialnega realizma s slogovnimi prvinami ekspresionizma. Pogosto se usmerja v človekovo notranjost, k čustvom in mislim, in čeprav zna biti abstrakten, je hkrati razumljiv, preprost. Predvojno motiviko pozneje preobrazi v partizansko liriko in postane njen najpomembnejši slovenski predstavnik,« so zapisali v tržaškem gledališču.
Po besedah scenarista prireditve Vlada Vrbiča »šestnajstletnik obsoja socialne krivice, šestnajstletnik, sedemnajstletnik, osemnajstletnik, devetnajstletnik, dvajsetletnik ljubi in kliče k uporu. Enaindvajsetletnik je izkrvavel med svojimi verzi: toda za kar sem umrl, bilo je premalo umreti. Vse to je Kajuh«.