Slovenski kulturni praznik, nagovor direktorice

Kultura je širok pojem in jo je pravzaprav težko natančno opredeliti, brez da bi koga (nenamerno) izpustili. Kulturo včasih enačijo z umetnostjo. Spomin me ponese v vrtčevske čase, ko so nas vzgojiteljice v mesecu kulture spraševale, kaj je to kultura. Mi smo dvigovali rokice in naštevali: »Ko pozdraviš … Ko rečeš hvala in prosim … Imaš rad družino … Ko si prijazen in lepo govoriš … Prijatelju posodiš igračko …« Tako si kulturo predstavljajo najmlajši, osnove za takšno razmišljanje pa prinesejo iz primarne celice, tj. družine. Zavedanje o pomenu kulture pa z leti raste, se poglablja. Kultura v primeru delovanja kulturnih institucij, zavodov, društev in posameznikov je vrednota, ki se je moramo zavedati. Je privilegij, ki nam bogati življenje, a je prevečkrat premalo cenjen.

Dr. Anton Šepetavc, moj spoštovani profesor slovenščine na I. Gimnaziji v Celju, sedaj pa ravnatelj omenjene šole, kulturo vidi kot »imanentno lastnost človeške družbe; od živih bitij jo – tako kot besedni jezik – poznamo samo ljudje. Iz ljudi prihaja in k ljudem se vrača. Iz ljudi se rojeva in ljudem je namenjena.« In nadaljuje: »Dober človek je po naravni logiki kulturen človek, in obratno: kulturen človek je v osnovi dober človek. … Kultura je, kako nikomur ne želimo nič slabega, kako celó sosedu privoščimo nov avto … Ja, vse to je kultura.«

Slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, praznujemo 8. februarja, na dan Prešernove smrti. V preteklosti so se porajali dvomi, zakaj praznujemo prav dan njegove smrti. Morda je v tej odločitvi tudi malce simbolike, saj je France Prešeren, največji slovenski pesnik, simbol slovenstva postal šele po svoji smrti. Veseli pa dejstvo, da je že kar nekaj let v ospredju tudi obletnica njegovega rojstva, ki ga z različnimi dejavnostmi obeležujemo 3. decembra. Ne glede na to, ali praznujemo rojstvo ali smrt, pa je slovenski kulturni praznik simbol življenja in veselja, naj bo v teh težkih časih tudi simbol optimizma.

Zato, drage Slovenke, dragi Slovenci, iskreno čestitam ob Prešernovem dnevu. Preživite ga s čim več kulture, predvsem tiste prave, srčne. Praznovanje pa naj vam oplemenitijo naslednji Prešernovi verzi:

»Komu najpred veselo

zdravljico, bratje, č' mo zapet'?

Bog našo nam deželo,

Bog živi ves slovenski svet,

brate vse, kar nas je

sinov sloveče matere!«