Tudi v knjižnici PCT pogoj

Spoštovani člani/uporabniki knjižnice,

kljub obveznemu pogoju PCT bomo naredili vse, da boste prišli do želenega gradiva.

Pokličite nas in se bomo vse dogovorili.

image image image image image image

Knjižnica Rogaška Slatina

Slovenski kulturni praznik, nagovor direktorice

Kultura je širok pojem in jo je pravzaprav težko natančno opredeliti, brez da bi koga (nenamerno) izpustili. Kulturo včasih enačijo z umetnostjo. Spomin me ponese v vrtčevske čase, ko so nas vzgojiteljice v mesecu kulture spraševale, kaj je to kultura. Mi smo dvigovali rokice in naštevali: »Ko pozdraviš … Ko rečeš hvala in prosim … Imaš rad družino … Ko si prijazen in lepo govoriš … Prijatelju posodiš igračko …« Tako si kulturo predstavljajo najmlajši, osnove za takšno razmišljanje pa prinesejo iz primarne celice, tj. družine. Zavedanje o pomenu kulture pa z leti raste, se poglablja. Kultura v primeru delovanja kulturnih institucij, zavodov, društev in posameznikov je vrednota, ki se je moramo zavedati. Je privilegij, ki nam bogati življenje, a je prevečkrat premalo cenjen.

Dr. Anton Šepetavc, moj spoštovani profesor slovenščine na I. Gimnaziji v Celju, sedaj pa ravnatelj omenjene šole, kulturo vidi kot »imanentno lastnost človeške družbe; od živih bitij jo – tako kot besedni jezik – poznamo samo ljudje. Iz ljudi prihaja in k ljudem se vrača. Iz ljudi se rojeva in ljudem je namenjena.« In nadaljuje: »Dober človek je po naravni logiki kulturen človek, in obratno: kulturen človek je v osnovi dober človek. … Kultura je, kako nikomur ne želimo nič slabega, kako celó sosedu privoščimo nov avto … Ja, vse to je kultura.«

Slovenski kulturni praznik, Prešernov dan, praznujemo 8. februarja, na dan Prešernove smrti. V preteklosti so se porajali dvomi, zakaj praznujemo prav dan njegove smrti. Morda je v tej odločitvi tudi malce simbolike, saj je France Prešeren, največji slovenski pesnik, simbol slovenstva postal šele po svoji smrti. Veseli pa dejstvo, da je že kar nekaj let v ospredju tudi obletnica njegovega rojstva, ki ga z različnimi dejavnostmi obeležujemo 3. decembra. Ne glede na to, ali praznujemo rojstvo ali smrt, pa je slovenski kulturni praznik simbol življenja in veselja, naj bo v teh težkih časih tudi simbol optimizma.

Zato, drage Slovenke, dragi Slovenci, iskreno čestitam ob Prešernovem dnevu. Preživite ga s čim več kulture, predvsem tiste prave, srčne. Praznovanje pa naj vam oplemenitijo naslednji Prešernovi verzi:

»Komu najpred veselo

zdravljico, bratje, č' mo zapet'?

Bog našo nam deželo,

Bog živi ves slovenski svet,

brate vse, kar nas je

sinov sloveče matere!«